امروز شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱

دلایل بالا یا پایین بودن قیمت پسته

 مشتریان گرامی بار‌ها از شخص من راجع به قیمت‌پست سوال فرمودند که چرا قیمت این نوع پسته به طور مثال ۱۳۰ هزار تومان است و آن یکی محصول قیمت بالاتری و حدود ۴۰۰ هزار تومان دارد و یا به عنوان مثالی  دیگر دلیل اختلاف قیمت مغز پسته ۸۰ هزار تومانی بامغز پسته ۶۰۰ هزار تومانی چیست؟
به طور کلی چندین مورد روی قیمت پسته اثرگذار است ، که در اینجا برخی از انها را بررسی می‌کنیم
نوع پسته 
هر رقم پسته قیمت مخصوص به خودرا دارد که دلایل بسیاری دارد از ظاهر ، ظعم و درشتی پسته گرفته تا هزینه ی کشت و برداشت و غیره به صورت کلی میتوان گفت به ترتیب ارقام اکبری ، کله قوچی ، احمد آقایی و فندقی نمودار قیمت بالا به پایین دارند .
به طور مثال پسته ی اکبری متوسط نسبت به پسته ی فندقی متوسط حدودا 80 الی 100 درصد قیمت بالاتری دارد.
انبار نگهداری پسته
تازگی پسته
اکثر تولیدکنندگان  وباغداران تلاش میکنند محصول خود را در همان سال اول به فروش برسانند اما به دلایلی معمولا 20 درصد پسته ی تولید شده در کشور 3 الی 4 سال در انبار ها و سرد خانه ها باقی می مانند و جدا از این که طعم اصلی خودرا از دست میدهند ممکن است حاوی آلودگی نیز باشند این نوع پسته معمولا 30 الی 50 هزار تومان قیمت پایین تری دارد بیشتر محصولات ارزان قیمتی که به مشتریان عرضه می گردد از اینو نوع بوده و با طعم های خاص مانند سیر یا فلفل تند فراوری می شوند تا طعم ماندگی پسته پنهان بماند .
پسته آب خندان
وقتی محصول پسته ی یک باغ برداشت می شود مقداری از ان به صورت طبیعی خندان بوده و مقداری دیگر دهن بسته می باشد مسلما قیمت پستهی خندان دهن بسته به شدت متفاوت می باشد.
برخی افراد سود جو با روش های غیر بهداشتی و غیر استاندارد پستته دهان بسته را تبدیل و خندان می‌کنند به این پروسه آب خندان می گویند.
 پسته آب خندان معمولا طنز و بوی نا مطلوبی دارد و حاوی انواع آلودگی است بهتر قیمت آن نیز تا ۴۰ درصد ارزانتر از بسته های خلاقانه طبیعی است کاسبان قدیمی و تجار بزرگ پسته از خرید و فروش پسته آب خندان خودداری می‌کند اما متاسفانه بسیاری از افراد به دلیل قیمت پایین فروش راحت تر و سود بیشتر پست ها دشمن را بفروشم مطمئن هستم اگر شما هم پروسه آب فرزند کردن و حوضچه های آب غیر بهداشتی و این پروسه را ببینید از خوردن پسته مصرف خواهید شد.
سایز پسته
خوشبختانه این مورد برخلاف مورد قبلی برای مشتریان غیر حرفه‌ای نیز قابل تشخیص است  هرچه پسته درشت تر باشد قیمت آن نیز بیشتر است معمولاً سایز پست را به صورت مقدار در انس  اعلام می‌کنند به طور مثال پسته اکبری ۱۶ دانه پسته ای بسیار درشت است که هر ۱۶ عدد از آن او اونس  وزن دارد رند و یا به عنوان مثالی دیگر پسته فندقی ۳۲ دانه تقریباً محصول ریزی می باشد و هر اونس از آن حاوی ۳۲ عدد پسته است.
در کل مد نظر داشته باشید در یک رقم پسته و شرایط یکسان سایز ۲ رشت و سایز ریز و آن می‌تواند حدود ۵۰ هزار تومان اختلاف قیمت داشته باشد.
دیگر خواص ظاهری پسته
علاوه بر سایر عوامل دیگری نیز بر قیمت پسته تاثیر دارد  رند میزان درصد دهن بسته میزان درصد پسته های  بدشکل و  ؟ و از لحاظ ظاهری میزان درصد پسته پوک و بدون مغز میزان درصد پسته دهن چفت که به سختی باز میشود و همچنین رنگ پوست پسته رنگ مغز پسته و.........
و تمامی موارد ذکر شده روی قیمت پسته تاثیری می گذارند به طور مثال پستی که ۵ درصد آن دهن بسته است نسبت به محصولی که همبسته آن نزدیک به صفر است حدوداً ده هزار تومان قیمت پایین تری دارد.
تعداد بازدید این مطلب : 543
تماس با ما
مدیر فروش عمده و صادرات : 09129275570
مدیر فروش و سفارشات اینترنتی : 09129264838
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت پستا می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح